Mistři kamnáři

Chcete vědět, jak vypadá láska k řemeslu?
Tak to jste tu správně.

Vít Pešek
1. viceprezident
Cechu kamnářů ČR

Krátce o Vítkovi

Nestor české kamnařiny. Kamnář, keramik, designer, technik. Soudní znalec. Zakládající člen Cechu kamnářů České republiky.

Neúnavný propagátor sálavých topidel, kamnářský učitel a autor učebnic. Spoluautor norem, rámcových vzdělávacích programů a kamnářské části Národní soustavy kvalifikací.

Mnoho let zastává funkci prvního viceprezidenta Cechu kamnářů České republiky. Často je ho možné vídat jako lektora veřejných, ale hlavně profesních přednášek s kamnářskou tématikou. Jako první v ČR zavedl do praxe kamnářské projektování topidel ve 3D.

Jeho největší láskou je znovuobjevování krásy historických kamen – jak původních, tak stavba jejich replik.

Libor Soukup
prezident
Cechu kamnářů ČR

Krátce o Liborovi

Kamnařina je pro Libora srdeční záležitostí, potěšením a především posláním. Těší ho práce pro lidi, kteří vědí, co chtějí, a dokáží ocenit férový profesionální přístup a poctivé řemeslo. Má radost z každého spokojeného zákazníka. Aktivně se podílí na činnosti Cechu kamnářů ČR, navrhuje a staví unikátní kachlová kamna. Má rád moderní technologie v kombinaci s tradičními kamnářskými postupy. A navíc i slušně hraje na piano, hlavně jazz, kdykoli je k tomu příležitost.

Výběr z mnoha přednáškových témat

Teoretické základy kamnařiny 1
dimenzování topidel s keramickým opláštěním – KAMNA

Teoretické základy kamnařiny 2
dimenzování topidel s keramickým opláštěním – SPORÁKY

Teoretické základy kamnařiny 3
dimenzování topidel s keramickým opláštěním – HYPOKAUSTEN SYSTÉM

 

Teoretické základy kamnařiny 4
dimenzování krbů do nízkoenergetických objektů

Technická dokumentace topidel

Architektonická řešení a základy navrhování – kamnář je nositelem kultury

Sálavé teplo, nebo teplovzdušný rozvod?

Ionty, zdravé prostředí a kachlová kamna

Kachlová kamna a ekologie – vše jde dělat dobře i špatně

Vítejte na poli individuální kamnařiny. Povolte uzdu své fantazii, představte si, že potkáte řemeslníka, který Vám nechce prodat to, na čem zrovna nejvíc vydělá, ale někoho, kdo se zajímá o to, jak žijete, co se Vám líbí, jaký chcete mít pocit, chuť, vůni vašeho domova. A na tyto podněty Vám navrhne a postaví to, co je jen a jen pro vás. Váš sen, který se stane opravdovým srdcem Vašeho domova. Nechte se inspirovat!

PříbĚh kamnářské manufaktury

Když vás něco baví, tak ten čas tak letí…

2014

První kamna z dílny

Je to svým způsobem vlastně kompliment, že úplně první kamna z kachloví z naší dílny putovala ke kamnářskému kolegovi. Krásně se teď vyjímají uprostřed jeho historického domu.

2014

Kamnářský ateliér

Tento prostor býval dříve maštalí, následně skladem všeho možného a naposledy také vlhkou zatuchlou ruinou. To se ale změnilo! Tady se naše kamnářské sny mění ve skutečnost. S kamnařinou si tu doslova „hrajeme“, neustále totiž něco vyvíjíme, vylepšujeme, měníme a doplňujeme. Jediné, co nás mírně svazuje, jsou silné kamenné stěny téhle naší základny. Kéž by to šlo alespoň trochu nafouknout.

2014

Název Zámecká kamnářská manufaktura

Za smysluplné hodnoty považujeme dobrou poctivou práci, řemeslný um, úctu k tradicím, touhu po vzdělání a poznání, férový přístup k lidem. Tedy věci, které nejdou moc dohromady s povrchním mainstreamem dnešní rychlé doby.

Snad právě navzdory té rychlosti a klipovitému vnímání světa je název naší společnosti nekonečně dlouhý a pro někoho snad i nezapamatovatelný. Zcela přesně však odráží naši specializaci a způsob práce.

Vymýšlíme, vyrábíme a stavíme díla mimo jiné i pro zámky, kláštery a jiné historické objekty – proto Zámecká, stavíme kamna – proto kamnářská, vyrábíme ručně bez použití forem – proto manufaktura.

2015

Znak Zámecké kamnářské manufaktury

Spirála roztáčející se pod rukama keramika a zároveň odkaz na rodinnou tradici; dobří ohniví draci strážící prastaré řemeslo, kamnáře, jeho spolupracovníky i zákazníky; iniciály P a S jako podpis tvůrců i závěrečné postskriptum, doplňující kamnářský pozdrav a přání skryté v jazyku, který je symbolem vzdělání a renesančního ducha.

2015

Klášter Český Krumlov

Většina našich kamen stojí v soukromých objektech. Výjimkou je třeba trojice krásných historických replik přístupná v „trojklášteří“ v Českém Krumlově. Na tvorbě barokních, biedermeierových a empírových kamen se zde významně podíleli i Jana a Petr Peškovi.

2016

Software SketchUp

Dlouho jsme se domnívali, že kreslení v ruce je optimální technika pro vytváření dokumentace uměleckých kamen. Má samozřejmě svou romantiku. Ale od okamžiku, kdy nám osud podstrčil pozvánku na školení kreslicího software SketchUp, otevřel se před námi zcela nový svět. Tento nekonečně kreativní, a přesto dostupný nástroj nás po všech stránkách posunul výrazně dopředu.

2017

Zámecké kachloví

Mimo vlastní díla vyrábíme originální „zámecké” kachloví i pro některé další zájemce, kteří dělají „fajnovou kamnařinu“.

Největším odběratelem za rok 2017 se stal Tomáš Vohradník z Liberce.

2017

3D tisk

Tahle věc nás opravdu posunula. Zdánlivě s kamnařinou nesouvisí, přesto se ale rychle stala naším věrným pomocníkem. Přípravky do výrob, které jsme ručně vyřezávali a brousili mnoho hodin, nám nyní tiskne sama a my se můžeme věnovat tvůrčí práci.

Jiné produkty 3D tisku ocení i ti nejnáročnější zákazníci, pro které můžeme vytisknout třeba celý model budoucích kamen.

2017

Nová pec

S novou pecí jsme si užili mnoho legrace.
Abychom ji dostali pod nízký překlad v pecovně, museli jsme ji položit na záda a vleže ji na místo podsunout.

Další legrace byla ji zas zvednout do pracovní polohy. Jistě si dokážete představit, že manipulace s takovýmto křehkým „drobečkem“ stála za to.